Dzisiejsza wycieczka jest pierwszą z serii czterech mających na celu przybliżenie historii Łodzi rowerzystom oraz oczywiście promowanie poruszania się rowerem po naszym mieście.
Przewodnikiem wszystkich wypraw jest pani Justyna Tomaszewska.
Tematem pierwszej imprezy byli Łódzcy Fabrykanci, a uczestnikom zostały zaprezentowane wybudowane przez nich budynki fabryczne, a także mieszkalne.
Miejscem spotkania był standardowo pasaż Schillera (ul. Piotrkowska 112).
Pierwszym przystankiem na trasie był budynek Muzeum Kinematografii (Plac Zwycięstwa 1) - jedynego takiego muzeum w całej Polsce. Pierwotnie mieścił się tutaj Pałac Karola Scheiblera.
Następnie skierowaliśmy się pod budynek Straży Ogniowej Karola Scheiblera przy ulicy Tymienieckiego 30. Obecnie mieszczą się tutaj biura, a przez kilka najbliższy dni budynek będzie służył jako plan zdjęciowy dla serialu Komisarz Alex, w którym mieści się filmowa siedziba Policji.
W dalszej kolejności trafiliśmy do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, przy ulicy Tymienieckiego 22/24. Strefa powstała w 1997 roku i obecnie znajdują się tutaj siedziby firm z różnych branż przemysłu.
Pierwotnie mieściła się tutaj rezydencja Henryka Grohmana oraz jego fabryki.
Kolejnym przystankiem na trasie były Beczki Grohmana przy ulicy Targowej 65. Mieściły się tutaj Zakłady Przemysłu Bawełnianego Uniontex. Obecnie budynek należy do Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej i został gruntownie odremontowany.
Dalej trafiliśmy do Centralnego Muzeum Włókiennictwa przy ulicy Milionowej. Znajduje się tutaj również Skansen Łódzkiej Architektury Drewnianej, a w 2008 przeniesiono na ten teren, także słynną willę z Rudy Pabianickiej, która służyła jako plan zdjęciowy dla filmu House.
Pierwotnie znajdowała się tutaj Biała Fabryka Ludwika Geyera.
Następna była ulica Roosvelta niedaleko której znajduje się parafia Najświętszego Imienia Jezus (Sienkiewicza 60).
Ostatnim miejscem, które odwiedziliśmy był budynek Urzędu Miasta Łodzi, czyli pierwotnie pałac Juliusza Heinzla przy ulicy Piotrkowskiej 104. Budynek został wywłaszczony przez władze komunistyczne i po zmianie ustroju przekazany gminie.
Na koniec wycieczki odbył się konkurs, z informacji, które zostały przekazane przez przewodnika. Nagrodami były tajemnicze torby z nieznaną mi zawartością. :)
Ponadto każda osoba, posiadająca żółty element stroju mogła otrzymywać pin związany z rowerami w Łodzi.
Kolejna impreza z opisywanego cyklu zaplanowana jest na dzień 07.10.2012, a jej tematem będą Parki Łodzi. Polecam wzięcie udziału każdemu rowerzyście, którego interesuje historia jego miasta. :)
Standardowo na koniec zapis trasy:
Bardzo fajna inicjatywa, muszę sprawdzić czy w moim mieście dzieje się coś takiego. Jeśli wiąłeś udział w imprezie z 7 października to również czekamy na relację!
OdpowiedzUsuń